مترجم سایت

سنگها و خواص اعجاب انگیز
X
تبلیغات
زولا

سنگها و خواص اعجاب انگیز
تأثیرات سنگها در زندگی و درمان امراض از نظر پیشوایان دین و دانشمندان 
فروشگاه مجازی
تبلیغات
گـــــــالـری وبـلاگ

اسلاید شو

سنگهای ماه تولد
سنگ های ماه تولد کلیک کنید
● سنگ‌ها و خواص اعجاب انگیز ●●● وبلاگی جهت شناخت انواع سنگ‌ها و خواص آنها ●

دانستنی های معدن فیروزه نیشابور

  دانستنی های معدن فیروزه نیشابور  ∏


سنگ فیروزه نیشابور در دامنۀ جنوبی کوه بینالود واقع در 53 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور قرار دارد. به گفتۀ رئیس اداره صنایع و معادن نیشابور ذخیرۀ قطعی معدن فیروزه نیشابور 8671 تن برآورده شده است که سالانه 15 تن از آن استخراج می شود.

شواهد تاریخی نشان می دهد که قدیمی ترین سنگ فیروزۀ جهان که به دست انسان تراشیده شده است از عمق 5/3 متری زمین در 20 کیلومتری نیشابور کشف شده که برروی کمربند اسکلت انسانی 5500 ساله قرار داشته است....

فیروزه ای که در معدن استخراج می شود دو قسم است که به اصطلاح محلی یکی را خاکی و دیگری را سنگی می گویند.

فیروزۀ مرغوب آن است که،رنگ آبی آسمانی دارد ولی نه رنگ آسمانی اطراف افقی بلکه رنگ آسمانی مخصوصاً سمت رأس. همچنین رنگ فیروزه ای که قدری مایل به سبز باشد نیز قیمت زیادی دارد.

نگین های فیروزه نیشابور را غالبا می توان بوسیله نقاط و رگه های سیاهی که در پشت نگین وجود دارد تشخیص داد.

سنگ فیروزه ای که دارای رنگ بسیار روشن باشد (چغاله)، و به سنگ فیروزه ای که دارای رنگ کاملا طبیعی فیروزه ای باشد (طفول) و به سنگ فیروزه ای که دارای لکه و روی آن رگه های سیاه رنگ زیادی باشد فیروزه (شجری) گویند.

فیروزۀ خوب نباید نقاط سیاه و سفید داشته باشد لکن در اغلب فیروزه ها،لکه های سفیدی وجود دارد که اکثر مردم نمی توانند آن را ببینند و فقط اهل خبره قادر به تشخیص آن هستند. فیروزه هنگامی که در رطوبت باشد جلای خاصّ خود را حفظ می کند و لذا بعضی از فروشندگان بی انصاف،فیروزه ها را داخل کوزه های پر از ماسه مرطوب می گذارند و بعد از چند مدت در معرض فروش می گذارند و مشتری با دیدن رنگ زیبایی که فیروزه پیدا کرده آنرا خریداری می کند،لکن متأسّفانه بعد از چند روز،آن جلا و درخشندگی از بین می رود.

بعضی دیگر از فروشندگان نیز فیروزه های نامرغوب را با روغن چرب می کنند،اگرچه نخست آنرا جلا می دهد و رنگ آن بیشتر دوام پیدا می کند لکن روغن باعث مرگ فیروزه می شود و لذا خریدار باید اندکی آن را در مقابل آفتاب قرار دهد و اگر رنگ آن اندکی تغییر کرد،این نشان دهنده تقلبی بودن رنگ آن است.


دسترسی به مطالب مهم
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 391059